Abbé Émile Warré (1867-1951) se narodil v malé obci Grébault-Mesnil (department Somme) na severu Francie. V roce 1891 byl vysvěcen na kněze a byla mu přidělena farnost Mérélessart (Somme). Brzy se začal věnovat včelaření a někdy po roce 1916 se přestěhoval do Saint-Symphorien (Indre-et-Loire), kde se už věnoval výhradně včelaření. Experimentoval s více než 350 úly různých typů, také pečlivě studoval život včel a jejich přirozené potřeby. Jeho cílem byl úl, který poskytuje včelám co nejpřirozenější prostředí, je ekonomický, vyžaduje minimum zásahů během roku a současně zajistí včelaři produkci medu. Už v době jeho dětství ve Francii začalo ubývat včel a včelařů. Proto mělo být včelaření jednoduché, časově nenáročné a levné, aby se mu mohl věnovat každý. Již ve své době si patrně dobře uvědomoval, že velké včelařské provozy se stovkami včelstev jsou nepřirozené. Zjistil, že nejvýhodnější jak pro včelu, tak pro člověka je několik úlů téměř u každého domu. Výsledkem byl “Ruche Populaire” neboli “Lidový úl”, kterému dnes říkáme většinou Warré úl. Napsal o včelaření více knih. Nejznámější je “L’Apiculture Pour Tous” tedy “Včelařství pro každého” kde shrnul všechny své zkušenosti a popsal metodiku včelaření ve Warré úlech. Připravuje se překlad do češtiny.
Zde je odkaz na anglický překlad ke stažení ve formátu PDF
Warré úl je nástavkový úl. Skládá se ze 4 nástavků (z toho jeden s okýnkem), dna, střechy a tzv. polštáře. Nástavek je čtvercového půdorysu 30x30cm, vysoký 21cm. Také podle Rudolfa Steinera a dalších badatelů je tento prostor pro včelu ideální, protože připomíná velikost průměrné dutiny ve stromě. Nepoužívají se zde rámky ani mezistěny, ale jen horní loučky. Včely tak stavějí dílo na míru svým potřebám a obsedají po většinu roku celý prostor. Střecha se skládá z polštáře a samotné střechy. Tzv. polštář je rámek vysoký 10 cm, který je ze spodku potažen látkou a naplněn pilinami nebo slámou. To skvěle pomáhá regulovat vlhkost v úle a slouží jako termoizolace. Funkci termoizolace a regulace vlhkosti plní v dutině stromu troud. Pokládá se na poslední nástavek, přes něj se přendá střecha, která je sedlová a odvětrávaná, aby piliny vysychaly a úl se nepřehříval. Dno je oproti původním plánům dobré upravit tak, aby bylo možné snadno monitorovat stav napadení včelstva kleštíkem včelím (varroa destruktor).
Výhody warré úlu jsou:
– Velmi levný provoz i vstupní investice. Med se získává většinou lisováním, nebo pouhým vykapáním na sítu. Není tedy třeba medomet, ale plásty je možné vytočit v medometu zvratném. Nejsou potřeba rámky ani mezistěny. Malý prostor umožňuje zimovat s menším množstvím zásob. Doporučuje se samozřejmě zimovat na medu, odpadá tím i kupování cukru. Jediná investice je tedy pořízení úlu. Dá se vyrobit jednoduše s minimem nástrojů a zvládne to i málo zručný člověk. Podrobný plánek v výrobu zde.
– Metodika, která vyžaduje minimum zásahů, tedy časová nenáročnost. Na druhou stranu je možné dílo jednoduše rozebrat a prohlédnou. Včelstvo má menší počet jedinců, takže prohlídka je mnohem příjemnější, zejména pro ty co nejsou na včely zvyklí.
– Volná stavba je dobrá pro zdraví a přirozený vývoj včel. Díky volné stavbě bez rámků včely obsedají celý prostor, nevzniká mezera mezi dílem a stěnou úlu, kde se včely nepohybují. Použití rámků pro snadnější manipulaci je samozřejmě možné.
– Malé včelstvo také znamená méně plodu, tedy méně varroázy, která se na plodu rozmnožuje.
Proto je tento úl vhodný právě do každého domu, či dokonce balkonu bytu. Pro včelaře, který chce mít jen několik úlů pro radost. Stačí mu jen trochu medu pro vlastní spotřebu a spíše mu záleží na tom, aby včelky byly zdravé a spokojené.